apart-krosno.pl pokoje gościnne
apart krosno kontakt
apart krosno okolica

WARTO ODWIEDZIĆ

Starówka Miasta Krosna – w zabytkowym, lokowanym w XIV wieku Krośnie, do dzisiaj zachowało się wiele atrakcyjnych obiektów, z których najcenniejsze wydają się kościoły (Kościół farny p.w. Trójcy Świętej z ciekawymi polichromiami, Kościół OO. Franciszkanów z kaplicą grobową Oświęcimów - jednym z najdoskonalszych przykładów XVII-wiecznych kaplic grobowych w Polsce, drewniany Kościół p.w. Św. Wojciecha wzniesiony w 1460 r., Kościół OO. Kapucynów - barokowa forma świątyni konsekrowana w 1811 r.), a przede wszystkim urzekający krośnieński rynek z piętrowymi kamienicami i podcieniami oraz miejscowe muzea i galerie.

W odległości kilkunastu kilometrów od Krosna leżą dwa najsłynniejsze podkarpackie uzdrowiska: Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój. Ze względu na piękne położenie w otoczeniu wzgórz i lasów, nieskażone środowisko naturalne, niepowtarzalny korzystny mikroklimat, występowanie leczniczych źródeł mineralnych, ale również oryginalną urzekającą architekturę zdrojowych miasteczek, konieczne jest odwiedzenie ich przynajmniej raz w życiu. Obydwa uzdrowiska mają kilkusetletnią tradycję; aktualnie znajduje się tu nowoczesna baza sanatoryjna i zabiegowa oraz niezła baza noclegowo-turystyczna. Największe bogactwo kurortów stanowią lecznicze wody mineralne, które służą do kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji: w Iwoniczu - soli leczniczej i kosmetyków "Iwoniczanka", a w Rymanowie – m.in. słynnej wody „Celestynka”.

W odległości niespełna 10 km od Krosna zlokalizowany jest unikatowy rezerwat przyrody „Prządki”, tworzony przez malowniczo położone w górzystych lasach potężne ostańce - głazy narzutowe stanowiące pozostałość po ostatnim zlodowaceniu. Ten dziwacznie ukształtowany przez przyrodę rezerwat geologiczny wznoszący się na najwyższej kulminacji wzgórza (522 m) jest celem wielu wycieczek, amatorów pieszych spacerów, jak i wspinaczki skałkowej. Nazwa skał i rezerwatu związana jest z legendą, która głosi, że są to panny dworskie - prządki zaklęte w kamień za karę, że przędły w święto. Inna legenda powiada, że są to prządki z pobliskiego zamku „Kamieniec”, które napadnięte w lesie przez zbójców zostały przez czarownika zamienione w kamienie, w celu ocalenia przed zniewagą.

W niedalekiej Węglówce (okolice rezerwatu „Prządki”) znajduje się najstarszy na Podkarpaciu (ale nie największy, bowiem szerszy i wyższy jest dąb Chrześcijanin w Januszkowicach) i jeden z najstarszych w Polsce 650-letni dąb „Poganin”, liczący ponad 850 cm obwodu. Znajduje się on za cerkwią z 1898 r. Atrakcją tego miejsca jest również grób admirała Nelsona Keitha, kierującego niegdyś pracami poszukiwawczymi ropy naftowej w tym rejonie.

Niedaleko zlokalizowane są urokliwe ruiny średniowiecznego zamku „Kamieniec” – miejsca, w którym oryginalnie toczy się akcja najsłynniejszej polskiej komedii scenicznej „Zemsty” A. Fredry. Zamek odrzykoński przechodził burzliwe dzieje: potop szwedzki czy najazd Rakoczego, często też zmieniał właścicieli. Na początku XVII w. należał do zwaśnionych rodzin Firlejów i Skotnickich. Spór toczony o osławiony "mur graniczny" posłużył Aleksandrowi Fredrze jako wątek do napisania "Zemsty". W ruinach zamku mieszkał też obłąkany Machnicki (Machnik), którego Seweryn Goszczyński uwiecznił w poemacie "Król zamczyska". Ruiny zamku wznoszą się na wzgórzu (452 m) na terenie wsi Odrzykoń w przysiółku Podzamcze. W sąsiedztwie, na wzgórzu zwanym Sokolec, znajdują się resztki grodziska i prasłowiańskiej osady, a niedaleko również cmentarzysko kurhanowe.

Około 20 km na południe znajduje się najsłynniejsze lokalne miejsce kultu religijnego - pustelnia świętego Jana z Dukli. Pustelnia ta mieści się w tzw. Puszczy nad Trzcianą, na trasie pomiędzy Duklą a przejściem granicznym ze Słowacją w Barwinku. Parking zlokalizowany jest w odległości około dwustu metrów od pustelni, skąd prowadzi urokliwa leśna ścieżka. Na miejscu, obok chaty pustelnika, znajduje się neogotycka kaplica wybudowana na miejscu starej kaplicy na początku XX wieku, a w lesie - stacje drogi krzyżowej. Będąc tu, koniecznie trzeba zaczerpnąć uzdrowicielskiej wody ze słynnego cudownego źródełka.

Popularnym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Miejsce Piastowe. Turystyka pielgrzymkowa wiąże się również z Duklą (kult św. Jana) oraz Krosnem (kult Matki Boskiej Murkowej).

Raptem 10 km od Krosna zlokalizowany jest skansen przemysłu naftowego w Bóbrce. To niesamowite muzeum istnieje w miejscu, gdzie wydobywano ropę naftową, kiedy jeszcze w Teksasie wyłącznie pasło się bydło, a o oleju skalnym nikt nie słyszał. To tutaj przez wiele lat pracował Ignacy Łukaszewicz – twórca pierwszej na świecie lampy naftowej, z resztą pochowany w pobliskim Zręcinie. Skansen zajmuje teren o powierzchni około 16 ha; zachowało się tu sporo urządzeń i obiektów z połowy XIX wieku, pamiętających jeszcze czasy Łukasiewicza: pierwsze szyby-kopanki, wiertnice ręczne, kuźnie, warsztaty, czy budynek mieszczący dawną administrację zarządu i mieszkanie wielkiego wynalazcy. Są tu także windy, kieraty, kiwaki pompowe i oryginalne maszyny wiertnicze zebrane z różnych kopalni Podkarpacia. Pięknie położone w lesie muzeum spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów z Polski i zagranicy.

Niedaleko, we wsi Żarnowiec, w otoczeniu XIX-wiecznego parku, znajduje się zabytkowy drewniany dworek, w którym ostatnie swoje lata spędziła Maria Konopnicka - autorka „Roty” oraz bajki o „Krasnoludkach i sierotce Marysi”. Obecnie mieści się tu muzeum biograficzne Marii Konopnickiej zwane popularnie dworkiem w Żarnowcu, urządzone jak w czasach gdy mieszkała tu poetka. W 1903 dworek wraz z parkiem został przekazany polskiej patriotce jako dar społeczeństwa. Konopnicka mieszkała tu z przerwami przez siedem lat do 1910 r., kiedy to nie powróciła ze swej ostatniej podróży do Lwowa, w którym zmarła.

W odległości kilkunastu kilometrów w kierunku Brzozowa znajduje się prawdziwa perła - zabytek klasy zerowej z XIV w., wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO gotycki drewniany kościół w Haczowie (największy i najlepiej zachowany tego typu kościół w Europie i jednocześnie najstarszy kościół drewniany konstrukcji zrębowej w Polsce). Kilkanaście kilometrów dalej, druga podobnej klasy zabytek - drewniany gotycki kościół w Bliznem.

Mało kto wie, że kilkanaście kilometrów w kierunku na Rzeszów (przez Strzyżów) w Stępinie, mieści się bunkier Adolfa Hitlera, w którym ten w 1941 roku podejmował przywódcę faszystowskich Włoch - Benitto Mussoliniego. Żelbetowy wąż, będący faktycznie schronem kolejowym i jedną z licznych wojennych kwater Hitlera, ma długość prawie czterech boisk piłkarskich i jest wysoki na trzy piętra. Ta gigantyczna budowla wyglądająca niemal tak samo, jak w czasach II wojny światowej, do dziś skrywa swoje tajemnice. Największą są podziemne, kilkukondygnacyjne komnaty - znajdują się one rzekomo bezpośrednio pod schronem lub obok. W ich istnienie wierzą niemal wszyscy okoliczni mieszkańcy.

Około 30 km w kierunku Nowego Sącza, w Trzcinicy koło Jasła znajduje się skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. Zlokalizowano go w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego. Drewniany zrekonstruowany gród można porównać do skansenu w Biskupinie. Na zwiedzających czeka tu wiele atrakcji, z interaktywnymi włącznie.

Inne:

Sanok, m.in. unikatowe atrakcje: największy w kraju skansen etnograficzny - Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zaliczany do najpiękniejszych tego typu muzeów na wolnym powietrzu w Europie (grupy etnograficzne: Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie), a także stała wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego – najmodniejszego na Zachodzie polskiego malarza.

Zalew w Solinie – największy w kraju sztuczny zbiornik cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem turystów z kraju i zagranicy, mekka i cel przyjazdów amatorów wypoczynku nad wodą w otoczeniu lasów i gór. Oprócz wielu atrakcyjnych, malowniczo położonych wokół zalewu letnisk, bez wątpienia warto zobaczyć imponującą zaporę w Solinie o długości 664 m, szerokości w koronie 12 m, wysokości 82 m i kubaturze 760 tys. m3.

Bieszczady i Beskid Niski – jedne z niewielu w Europie tak nieskazitelnych i bliskich naturze miejsc - dwa Parki Narodowe: Bieszczadzki i Magurski, niezliczona ilość malowniczych miejscowości, cudowna przyroda z wieloma ciekawymi gatunkami fauny i flory, liczne szlaki turystyczne oraz oryginalne obiekty architektury drewnianej.

Wyciągi narciarskie, których w promieniu kilkudziesięciu kilometrów zlokalizowanych jest kilkanaście. Najbliżej położone są wyciągi w Puławach k. Rymanowa („Kiczera” o długości trasy 1200 m), Chyrowej k. Dukli („Chyrowa-Ski” o długości 900 m), Gogołowie k. Frysztaka (o długości 700 m), Strzyżowie (o długości 500 m), a także w Iwoniczu Zdroju i Czarnorzekach.

Na skróty:
Oferta / Cennik | Okolica | Lokalizacja / Kontakt / Rezerwacja

apart krosno
apart krosno pokoje apart krosno pokoje

tel. +48 606-945-358 | Krosno ul. Czajkowskiego, Krosno ul. Wyzwolenia, Krosno ul. Kletówki, Iwonicz-Zdrój ul. Piwarskiego